CO ZVLÁDNE MAJITEL SÁM A KDY JE TŘEBA VYHLEDAT LÉKAŘE

OČKOVÁNÍ
Základní schéma od mláděte: infekční choroby očkujeme v 6., 9. a 12. týdnu života, od 3. měsíce je u psů zákonná povinnost očkovat proti vzteklině. Dospělá zvířata se očkují jednou za rok (lze spojit vakcinaci proti infekčním chorobám se vzteklinou v jeden termín), pokud je očkování „prošlé„ nebo máte zvíře s neznámou minulostí, je nutno po 3 týdnech přeočkovat infekční choroby.
Nelze očkovat zvířata nemocná (po léčbě antibiotiky nutná přestávka alespoň 14 dní) a feny a kočky v říji nebo březí a kojící.

ODČERVENÍ
Stačí zakoupit u nás na recepci nebo v lékárně „odčervovací„ tablety nebo pastu (nemusíte mít zvíře s sebou, stačí znát jeho váhu). Obecně platí, že mláďata je třeba odčervovat od 2. týdne v intervalu 14 dní do 3. měsíce života, dospělá zvířata se preventivně odčervují jednou za půl roku. Pokud po aplikaci v trusu objevíte parazity, je třeba za 10 – 14 dní odčervení opakovat, aby se postihlo jejich další vývojové stadium.

BLECHY-KLÍŠŤATA
Vyplatí se použít - i preventivně - antiparazitární prostředek, kterých je na trhu veliké množství, protože většina kožních problémů vzniká jako alergie na bleší kousnutí. Stačí jediný parazit, kterého vůbec nemusíte vidět, aby u citlivějších jedinců došlo k bouřlivé alergické reakci, která se projeví zarudnutím až otokem a úpornou svědivostí.
V současné době panuje zvýšená obava z chorob přenášených klíšťaty. Ke vzniku infekce je nutné, aby klíště bylo přisáté minimálně několik hodin. Tomu však kvalitní antiparazitární prostředky zabraňují. Přesto je nejlepší obranou před klíšťaty každodenní prohlídka.

PES ZVRACÍ NEBO MÁ PRŮJEM

Psi trpí zažívacími a trávicími potížemi poměrně často a nebývá to pro ně takový problém jako pro lidi. Pokud má zvíře nadále veselou náladu, může to být ojedinělá epizoda, která může trvat i dva dny, ale většinou ji dokážete zvládnout sami – dietním opatřením. To znamená, že pes dostane hladovku, alespoň 24 hodin nesmí dostat vůbec nic. Při průjmu můžete podat Carbo medicinalis (živočišné černé uhlí ) v dávce cca 1-2 tabl na 5 kg hmotnosti. Následující den začnete s postupným podáváním dietní stravy – nejvhodnější je rozvařená nesolená rýže s libovým (např. drůbežím) masem, popř. s mrkví – denní dávku rozdělte do několika menších porcí, raději krmte častěji a v malých dávkách. K pití můžete zkusit slabší černý čaj, popř. slazený Glukopurem, nebo převařenou vodu. Pokud zvíře upadá do apatie, ztrácí zájem o okolí nebo potíže neustoupí během dvou dnů , problémy se stupňují nebo se objeví krev (ve stolici nebo zvratcích) je třeba vyhledat odbornou pomoc veterináře. Také je lepší alespoň telefonicky zkonzultovat tyto potíže u štěňat a psů malých plemen (do 3 kg hmotnosti) – při větší ztrátě tekutin jim hrozí dehydratace.

<< zpět

 
                                                           © 2002 Barbora Pejšová